Šiesty ročník kosenia Kopaneckých lúk

Šiesty ročník kosenia Kopaneckých lúk

*Fotogaléria a video z kosenia pod článkom

ŠIESTY ROČNÍK RUČNÉHO KOSENIA KOPANECKÝCH LÚK JE ZA NAMI

Kopanecké lúky v Národnom parku Slovenský raj patria medzi druhovo najbohatšie lúky na svete. Na ploche 0,25 m2 je tu verifikovaný svetový rekord v počte 54 druhov vyšších rastlín. Tieto odľahlé lúky si prešli pohnutou históriou a takmer zanikli pod náletom lesa. Po úspešnej obnove ich už 6 rokov spoločne kosia ochranári zo Slovenska, Čiech i Poľska, nadšenci ručného kosenia zo Slovenského koseckého spolku a domáci obyvatelia z obcí Vernár a Telgárt.
Takmer stovka koscov kosila po uplynulé dva dni lúky v nádhernom prostredí národného parku, ale v poriadne strmom a ťažko dostupnom teréne. Lúky výnimočné druhovou pestrosťou boli už po kvitnúcom aspekte, ale práve neskoré kosenie pomáha zachovať ich unikátnosť a jedinečnú druhovú skladbu rastlín. Od skorého rána, s východom slnka, sa kosy zahryzli do porastu. Ticho na lúke prerušoval len tradičný horehronský mužský viachlasý spev. Najcennejšie časti Kopaneckých lúk sme pokosili na ploche viac ako 5 hektárov.
 Ručné kosenie Kopaneckých lúk je už tradičná akcia. Zohratý tím zo Správy Národného parku ju pripravuje mesiace vopred. Najpozoruhodnejší je však súlad účastníkov rôzneho zamerania a rôznych profesií zo všetkých kútov Slovenska i okolitých krajín. Sme veľmi radi, že z roka na rok pribúda domácich koscov z Vernára a Telgártu a že ožívajú spomienky, obnovujú sa tradície a udržuje sa ich dedovizeň.

Ďakujeme všetkým účastníkov šiesteho ročníka, kolegom z organizácií Tatranský národný park, Tatrzański Park Narodowy, NP Šumava, CHKO Pálava, CHKO Beskydy, CHKO Poodří, CHKO Bílé Karpaty, Slovenský kosecký spolok a ostatným účastníkom kosenia. Naše veľké poďakovanie si zaslúži ajObec Vernára priatelia z nej za pomoc pri organizácii akcie,Urbariát Hrabušice za tradičný baraní guláš, obyvatelia Vernára a Telgártu za držkový guláš, seniorky z obce Vernár za tradičné vernárske pirohy a Ranč pod Ostrou skalou za ústretovosť pri ubytovaní a stravovaní.

Klepanie kôs a vravu prerušoval tradičný horehronský mužský viachlasý spev.