Otvorenie bylinkovej záhrady

Spišskonovoveskí ochranári sprístupnili bylinkovú záhradu

Inšpiráciu našli u mníchov z Kláštoriska.

Autorský článok SME – Spišský korzár 1. aug 2018 o 0:00 MÁRIA ŠIMOŇÁKOVÁ

Fotografie: Milan Barlog – Správa NP Slovenský raj

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Časť zrekonštruovaných priestorov sídla Správy národného parku Slovenský raj v Spišskej Novej Vsi sa po pondelku stala miestom voňavej a zdravej novinky.

Bylinková záhrada na terase je súčasťou ekodvora, ktorý na správe sprístupnili vlani. Slúži na environmentálnu výchovu.

Ako uviedol riaditeľ Tomáš Dražil, cez bylinky chcú ochranári priblížiť liečivé rastliny, ktoré bežne rastú v Slovenskom raji.

„Na terase nám vznikol nevyužitý priestor a tak kolegovia prišli s nápadom bylinkovej záhrady. Myšlienku podporilo aj naše vedenie Štátnej ochrany prírody v Banskej Bystrici a myslím, že sa podarila dobrá vec,“ komentoval Dražil.

Súčasťou terasy sú nielen bylinky vysadené v črepníku, ale aj tzv. otočný určovací kľúč, podľa ktorého návštevníci môžu rastliny spoznávať.

 

Čaj z európskych Kopaneckých lúk

„Našou múzou na otvorenie bylinkovej záhrady bol aj kartuziánsky kláštor, ktorý kedysi bol na Kláštorisku v Slovenskom raji. Mnísi tu v minulosti pestovali a spracovávali liečivé rastliny. Vyrábali z nich rôzne produkty. To je prepojenie na jednu z lokalít v Raji,“ uviedla Štefánia Bryndzová, autorka myšlienky bylinkovej záhrady.

Z liečivých rastlín Slovenského raja vytvorili aj novinku, ktorou je Kopanecký čaj.

Práve Kopanecké lúky svojou druhovou pestrosťou patria medzi najbohatšie a najcennejšie horské lúky v Európe.

Na jednom metri štvorcovom je tu zastúpených až 72 druhov vyšších rastlín, pričom najpočetnejšie sú zastúpené práve liečivé.

Repík lekársky, bôľhoj lekársky, jahoda obyčajná, skorocel kopijovitý, kostihoj lekársky, rebríček obyčajný, šalvia lúčna, to je iba časť liečivých rastlín, ktoré sa nachádzajú aj na území Národného parku Slovenský raj.

Podľa Bryndzovej nie je ich snahou, aby sa teraz návštevníci Raja vo veľkom pustili do zbierania liečivých byliniek.

Bylinková záhrada je len akousi propagáciou, osvetou a formou vzdelávania sa návštevníkov záhrady.

„Chceme ľuďom ukázať, že tie bylinky rastú popri turistických chodníkoch, ale aj v rekreačných strediskách či vyhradených areáloch, kde je dovolený ich zber. Ukazujeme aj to, ako treba chrániť lúčne spoločenstvá, kde bylinky rastú, ako je potrebné starať sa o lúky,“ dodala Bryndzová.

Radosť, relax i vzdelanie

Medzi prvými návštevníkmi záhrady bol aj dôchodca Peter zo Spišskej Novej Vsi. Potešilo ho to. K prírode má odjakživa pozitívny vzťah.

„O bylinky som sa začal zaujímať trocha neskôr. Škoda. Teraz, ako seniorovi, sa mi už ťažšie pamätajú tie názvy, no snažím sa. Ja osobne chodievam do prírody ako do chrámu božieho, kde načerpám silu a energiu. Keď mám nejaké ťažkosti, pijem liečivé čaje. Obľúbený nemám, pochutnám si z času na čas na rôznych, ale všetko s mierou,“ priblížil dôchodca.

„Verím, že bylinková záhrada bude mať veľa návštevníkov. Prinesie im radosť, relax, ale aj vzdelanie. Som rada, že sa tu realizujú rôzne aktivity, ktoré sú zamerané na človeka a zároveň korešpondujú s ochranou prírody,“ dodala Ľubica Balgová z vedenia Štátnej ochrany prírody SR z Banskej Bystrice, ktorá si bylinkovú záhradu prišla osobne pozrieť.