Zostavil: Peter Olekšák
Úvodná foto: Mirka Šárová
Národný park Slovenský raj je hornaté krasové územie, ktoré pokrývajú prevažne lesy. Známy je predovšetkým svojimi roklinami s vodopádmi, ktoré ročne navštívia státisíce turistov. Len málokto vie, že národný park ukrýva aj iný klenot – horské lúky a pasienky. Nie je ich veľa, spolu majú výmeru niečo viac ako 1 000 ha a zaberajú iba 5 % z rozlohy národného parku. Druhovo najbohatšie a pre ochranu prírody najcennejšie lúky sa nachádzajú v katastri obce Vernár.
„Kopanecké lúky sú ozajstný unikát, čo potvrdzujú dlhoročné opakované výskumy. Výskum sa robí na štandardnej ploche – vytýčenom štvorci päť na päť metrov. Tam máme 108 rastlín, svetový rekord je 116 rastlín. V rámci štvorca máme fixované menšie plochy. Na štvorec 0,5 krát 0,5 metra máme svetový rekord 52 vyšších druhov rastlín. Na svete nie je známa lokalita, kde by ich na ploche takejto veľkosti rástlo viac“ hovorí riaditeľ Správy NP Slovenský raj Tomáš Dražil.
Je paradoxné, že o tieto lúky sme takmer prišli. Lúky sa do roku 1975 ručne kosili ich vlastníkmi z obce Vernár. Kosili sa neskoršie a len raz ročne, keď už boli všetky lúky blízko Vernára pokosené a pohrabané. Je obdivuhodné, v akých ťažkých podmienkach dokázali ľudia seno dorobiť a hlavne zviezť do Vernára. Chodili na tieto lúky pracovať celé rodiny na niekoľko dní aj s nocovaním na mieste. Po vzniku družstva sa lokalita prestala postupne využívať. Veľká vzdialenosť od družstva, neprístupnosť terénu a strmé svahy znemožňovali prístup pre ťažšie stroje. Kopanecké lúky začali zarastať náletom smreka a borovice.
„Keď sme koncom 90-tych rokov prišli prvýkrát na Kopanecké lúky a spoločne so Správou Národného parku Slovenský raj objavili ich bohatstvo, miestami viac ako lúky pripomínali mladý les“, hovorí Ján Šeffer, riaditeľ Daphne – Inštitútu aplikovanej ekológie a dodáva: „Podarilo sa ich zachrániť doslova v hodine dvanástej“.
Od tohto obdobia došlo k vyčisteniu lúk od náletov a začalo pravidelné mechanizované a ručné kosenie druhovo najvýznamenjších a najdostupnejších plôch. V r. 2017 a r.2018 boli pracovníkmi Správy NP Slovenský raj ručne pokosené a pohrabané druhovo najcennejšie plochy.
Videá z kosenia r. 2017 a r.2018:
V tomto období vznikla myšlienka týmto spôsobom pokosiť za účasti partnerov a dobrovoľníkov v lete 2019 to najcennejšie na Kopanci vo väčšom rozsahu.
To sa nakoniec aj podarilo. V dňoch 10.7.2019 až 12.7.2019 sa uskutočnilo ručné kosenie približne 3ha lúky. V dňoch 16.7.2019 a 17.7.2019 boli lúky pohrabané a seno zvezené do Dobšinskej Ľadovej Jaskyne.
Základné informácie o kosení:
Organizátor:
-
ŠOP SR – Správa Národného parku Slovenský raj, Štefánikovo nám. 9, 052 01 Spišská Nová Ves
-
Daphne – Inštitút aplikovanej ekológie, Podunajská 24, 821 06 Bratislava
-
Obec Vernár, Hlavná 171/65, 059 17 Vernár
Termín akcie:
10. júla – 13. júla 2019 (streda – sobota)
Miesto konania:
Národný park Slovenský raj, Kopanecké lúky, k.ú. Vernár
Počet účastníkov:
Viac ako 70, z toho 40 koscov, 15 účastníkov bolo z ČR (pracovníci CHKO Moravskoslezské Beskydy, CHKO Pálava), zvyšok z NP Slovenský raj, Slovenského koseckého spolku, Lesov SR, CHKO Orava a domáci obyvatelia z Vernára
Ubytovanie a stravovanie:
Ubytovanie pre účastníkov akcie bolo zabezpečené v dvoch chatách: Chata Ľadová (Mestské lesy Dobšiná) a chata Hansjakubová (Martin Oravec), časť účastníkov v stanoch priamo na hrebeni Kopanca. Ubytovanie a kompletné stravovanie účastníkov bolo hradené organizátormi.
Médiá:
Akcie sa zúčastnili a TV reportáž alebo správu v tlači odvysielali: RTVS, TA3, TV JOJ, TV Reduta (mestská televízia Spišská Nová Ves), TASR, Nový čas, Pravda, Podtatranské noviny, organizátori pripravili tlačovú správu (linky na mediálne výstupy sú na konci článku)
10.7.2019
Bola začatá príprava základného tábora v sedle Podzávej, kde časť koscov už tradične spala neďaleko miesta kosenia tak, ako sa to dialo kedysi.
11.7.2019
Tak, ako kedysi, začali sme ručné kosenie s prvými lúčmi slnka pri rannej rose.
Poďakovanie tráve pred kosením:
„Tráva, ďakujem ti za to, že si, za to, že si tu s nami, za to, že tu môžeme byť s tebou. Ďakujeme ti, že si tu pretrvala tisícročia, že si vydržala všetky príkoria a zloby. Prosíme ťa, zostaň tu s nami naveky, nasycuj naše stáda, ochraňuj pôdu na stráňach pred lejakmi, zelenaj sa pre naše oči, obdarúvaj nás životodarným kyslíkom. My ti sľubujeme, že ťa budeme vždycky starostlivo opatrovať a chrániť a budeme ti vždycky vzdávať našu hlbokú úctu uvedomujúc si, že zberáme, čo sme nesiali.“
Potom sa predkovia pustili do roboty.
12.7.2019
Po ďalšej júlovej mrazivej noci vstávame o piatej. Dnes nás už čaká posledná tretina plánovanej výmery, ale tá najkrajšia a druhovo najbohatšia. Prvý deň sme pokosili najstrmšiu časť rozrytú diviakmi s pozostatkami starých pňov, takže to bude tak trocha aj za odmenu.
16.7.2019
Keďže nám počasie veľmi neprialo, k hrabaniu a sušeniu sme sa dostali až v utorok. Čakajú nás 3ha ručne pokosených lúk v zákosoch. Tu už nastupujú čisto pracovníci Správy NP Slovenský raj.
17.7.2019
Seno pekne preschlo, ale už prichádzajú aj búrky. Seno sa bude zbierať strojovo tam, kde traktor dôjde, kde nie, hrabeme ručne. Okrem pracovníkov Správy NP Slovenský raj pomáhajú aj rodinní príslušníci.
Miesto záveru si dovolím odcitovať z článku o tomto podujatí, ktorý napísala Janka Adamová z Daphne:
Že prečo toľko rozruchu kvôli dákym kvetom a lúkam? Človek na Slovensku ani nemusí byť dôchodkového veku, a určite si aspoň matne z detstva pamätá, že naša vidiecka krajina v lete oplývala farebnými voňavými lúkami s bzučiacim či cvrlikajúcim hmyzom. Vedecké výskumy ukazujú, že obrovské množstvo rastlín a živočíchov z lúk na nížinách medziročne prudko klesá a v západnej polovici Európy mnohé dovtedy bežne rastúce druhy už roky nevideli. Keďže každá a akokoľvek nenápadná rastlina či živočích sú súčasťou potravinového reťazca ďalších druhov vrátane človeka, masívny výpadok na nižších líniách prináša logické dôsledky vyššie. Je dobré si uvedomiť, že aj rozmanitosť druhov rastlín a živočíchov v našom prostredí má vplyv na život každého z nás. A nielen tých, čo prídu po nás.
Mediálne výstupy: