Autor textu: Ing. Matej Pisarčík
Fotografie: Stanislav Pisarčík, Matej Pisarčík, Peter Olekšák
Tak ako každý rok aj tento sa pracovníci Správy NP Slovenský raj spolu s dobrovoľníkmi zapájajú do medzinárodného zimného sčítania vodného vtáctva, ktoré v Európe prebieha už od roku 1967. Tento rok pripadá termín na sčítanie od 11. do 26. januára. Hlavným termínom sčítania je víkend 18. a 19. januára. Ide v podstate o prechádzanie vybraných úsekov vodných tokov a plôch s cieľom zistenia a sčítania zimujúcich vtákov viazaných na vodné prostredie. Vďaka dlhoročnej tradícií sčítania získavame týmto monitoringom naozaj cenné údaje. Môžeme tak zaznamenávať ako zmeny využívania krajiny alebo globálna zmena klímy vplývajú na vtáky.
V kompetenčnom území Správy NP Slovenský raj je monitorovaných 29 úsekov na riekach Hornád, Hnilec a ich vybraných prítokoch. Jedná sa o ozaj veľmi pekné a vzácne územia s nádhernými meandrami a zákutiami. Rieky a všeobecne voda je zdrojom života nielen pre človeka, ale tiež pre celú rastlinnú a živočíšnu ríšu. Pravidelne zaznamenávanými druhmi počas monitoringu sú najmä kačica divá (Anas platyrhynchos), vodnár potočný (Cinclus cinclus), volavka popolavá (Ardea cinerea), ale tiež rybárik riečny (Alcedo atthis) alebo kormorán veľký (Phalacrocorax carbo).
Vodnár potočný
Volavka popolavá
V brehových porastoch však popri vodných vtákoch nachádzajú svoje útočisko, domov ale aj zdroj obživy mnohé iné druhy. Počas prechádzania úsekov človek nezriedka natrafí na pobytové znaky bobra vodného, vydry riečnej, alebo aj líšky či jazveca. To všetko poukazuje aj na výskyt potravy v riekach, ktorými sú napr. larvy hmyzu, ryby, ale aj rastlinná potrava. Predstava, že všetky tieto živočíchy sa u nás prirodzene vyskytujú a spestrujú tak naše životné prostredie a prispievajú k stabilite nášho životného prostredia by nás mala viesť k vďačnosti a váženiu si nášho dedičstva.
Stopy po hrách vydier
Vydra riečna
Ohlodané stromy od bobra
Stopy vydry riečnej
Žiaľ za posledné roky v riekach stále evidujeme množstvo ľuďmi vyprodukovaného odpadu. Rieky, ktoré by mali byť zdrojom života sa tak nechcene stávajú zdrojom znečistenia a v konečnom dôsledku pre niektoré druhy potencionálnym zdrojom smrti. Ľudia by si mali byť vedomí, že ak svoj odpad vysypú do riek, tým sa ho nezbavili, len posunuli nižšie a začali tak kolobeh, ktorý sa im v konečnom dôsledku môže vypomstiť. Určite sa každý z nás v škole učil o kolobehu vody. Poslednú dobu si stále viac uvedomujeme je dôležitosť. Mali by sme preto vždy myslieť na to, že zdravé rieky = zdraví ľudia.
Odpad ľudí
chladnička
Zdravie nadovšetko…
Starý odpad na brehu rieky
Na brehu rieky
Starý odpad na brehu rieky
Zabudnutá hračka na brehu: Tichý odkaz rieky