SLOVENSKÝ RAJ. (Autorský článok SME – Spišský korzár) Ochranári zo Správy národného parku Slovenský raj v Spišskej Novej Vsi vyrazili do Hrdla Hornádu, aby „zabojovali“ proti netýkavke žliazkatej, inváznej rastline, ktorá v národnom parku potláča pôvodnú flóru. Na pohľad krásne kvitnúca rastlina sa rozmohla v nástupe do Prielomu Hornádu a spôsobuje problémy.
Netýkavka žliazkatá
Ako uviedol riaditeľ Správy národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil, netýkavka práve v tomto čase kvitne. Napomáha to jej lepšej identifikácií. Vyrastá do výšky dvoch metrov. Obľubuje vlhké prostredie, brehy tokov, vlhké lúky.
Netýkavka žliazkatá v Hrdle Hornádu
„Jej hlavné semenisko je práve v krovinách na brehoch Hornádu. Presnejšie nad Hrdlom Hornádu až po Hrabušické Mýto. Ide o jednoročnú rastlinu, ktorá síce krásne kvitne, ale vytvára doslova monokultúru, takže tam, kde rastie postupne vytlačí všetky ostatné rastliny. Semená rastliny pri vyššej hladine vody plávajú po toku Hornádu a dostávajú sa nám až do samotného Prielomu Hornádu. Tým, že rastliny vytrháme už pri nástupe do Prielomu, zabránime jej ďalšiemu šíreniu,“ vysvetlil riaditeľ Dražil, ktorý rovnako priložil ruku k dielu a v krovinách na brehu aj on vytrhával netýkavku.
Ochranárom pomáhali aj pracovníčky Okresného úradu, odboru starostlivosti o životné prostredie v Spišskej Novej Vsi.
Rastlina má pôvodný domov v Himalájach. Do Európy ju priviedli ako okrasnú rastlinu. Vysádzala sa do parkov. Z tých však, podľa slov Dražila „utiekla“ a udomácnila sa pri viacerých tokoch, vrátane Hornádu.
„Nie všetky rastliny, ktoré sem prišli z iných krajín sa správajú invázne. Netýkavka bohužiaľ, áno. Je to taký paradox, na jednej strane rastlina pôsobí esteticky, vďaka svojim pekným kvetom, na strane druhej sa správa ako neželaný votrelec,“ uviedol Dražil.
Netýkavka má pomerne hrubé stonky. Napriek tomu sa veľmi dobre vytrháva. „Stonky s kvetmi a s listami sme zbierali do vriec. Netýkavka je totiž schopná aj po opadnutí na zem dozrieť. Holé byle sme potom nechávali tam. Turisti na nás so záujmom pozerali, čo robíme vo vysokej tráve a žihľave, no podarilo sa nám to pomerne dobre vyčistiť,“ priblížil.
Vyzbierali niekoľko vriec netýkavky, z terénu odstránili stovky rastlín. „Brigádu“ si ochranári v tomto roku ešte zopakujú. Pôjdu už priamo do Prielomu Hornádu, kde sa táto rastlina už vyskytla.
„Boj“ s inváznymi druhmi rastlín určuje aj platná slovenská aj európska legislatíva. V takýchto prípadoch vytrhávanie rastlín je možné aj v najvyššom stupni ochrany prírody.
Vytrhávanie netýkavky v národnom parku je záležitosťou posledných rokov, kedy sa rastlina v teréne dosť premnožila.